<< Seznam překážek

9.5.3. Kelímek s couváním

Kelímek s couváním slalomem

Technické parametry

Překážku lze zařadit pouze ve třídách S, P a M. Překážka se skládá ze šesti tyčí vysokých přibližně 1,6 m. Tyče jsou umístěny do dvou řad o třech tyčích a tím tvoří uličku širokou 1,5m. Vzdálenost mezi tyčemi v řadě je 3 m. Na poslední tyči v obou řadách je dnem vzhůru nasazen kelímek nebo jeho náhražka (plastový květináč, klobouk atd.).

Způsob projetí

Soutěžící vjede do uličky cvalem nebo krokem, ve třídě P a M je krok hodnocen hůře. Dále zastaví na konci a uchopí kelímek z poslední tyče v řadě. Následně vycouvá slalomem mezi tyčemi v řadě, ze které vzal kelímek. Pouze ve třídě S je při couvání povoleno použít obě ruce k vedení koně bez snížení známky. Soutěžící v zastavení odloží kelímek na první tyč v řadě a opustí couváním prostor uličky. Pokud kelímek spadne, musí jej jezdec zvednout, s ním nasednout na koně a odložit jej na správnou tyč z koně. V průběhu nasedání není nutné držet kelímek pouze v pracovní ruce, odložení je již nutné provést pracovní rukou. Jezdec musí při pádu krajní tyče (na obr. zvýrazněny růžovou barvou) sesednout a postavit ji zpět na místo.

Nepřekonaná překážka

Překážka je považována za nepřekonanou, pokud soutěžící neprojede předepsanou linii správným směrem, není schopný přemístit kelímek na správnou tyč tak, aby zůstal nasazen na stojící tyči i po odjezdu soutěžícího, nepostaví zpět krajní spadlou tyč, nebo zcela nevycouvá z uličky všemi čtyřmi končetinami. První a poslední dvojice tyčí musí zůstat stát po odjezdu soutěžícího. Vyjma kategorií D1, D2 a J, kde soutěžící nemusí tyče stavět, ale v testu ovladatelnosti obdrží bodový zisk “0” bodů a v testu rychlosti penalizaci +15 s za každou ležící tyč.

Hodnocení v testu rychlosti

Každý pád tyče +5s.

Kelímek s couváním uličkou

Technické parametry

Překážku lze zařadit pouze ve třídách S, P a M. Překážka se skládá z břeven na podstavcích vysokých 10 cm až 60 cm, které nejsou připevněny v zemi. Břevna tvoří uličku širokou 1,5 m, na jejímž konci a začátku je postavena vždy dvojice tyčí vysokých přibližně 1,6 m. Na jedné z koncových tyčí je dnem vzhůru nasazen kelímek nebo jeho náhražka (plastový květináč, klobouk atd.).

Způsob projetí

Soutěžící vjede do uličky cvalem nebo krokem, ve třídě P a M je krok hodnocen hůře. Dále zastaví na konci a uchopí kelímek z koncové tyče. Následně vycouvá uličkou. Pouze ve třídě S je při couvání povoleno použít obě ruce k vedení koně bez snížení známky. Soutěžící v zastavení odloží kelímek na tyč u vjezdu do uličky a opustí couváním prostor uličky. Pokud kelímek spadne, musí jej jezdec zvednout, s ním nasednout na koně a odložit jej na správnou tyč z koně. V průběhu nasedání není nutné držet kelímek pouze v pracovní ruce, odložení je již nutné provést pracovní rukou. Jezdec musí při pádu tyče sesednout a postavit ji zpět na místo.

Nepřekonaná překážka

Překážka je považována za nepřekonanou, pokud soutěžící neprojede uličkou správným směrem, během překonávání překážky opustí prostor uličky všemi čtyřmi končetinami mimo vjezd/výjezd, zcela nevycouvá z uličky nebo pokud jezdec není schopný přemístit kelímek na správnou tyč tak, aby zůstal nasazen na stojící tyči i po odjezdu soutěžícího, nepostaví zpět spadlou tyč, nebo zcela nevycouvá z uličky všemi čtyřmi končetinami. Všechny tyče musí zůstat stát po odjezdu soutěžícího. Vyjma kategorií D1, D2 a J, kde soutěžící nemusí tyče stavět, ale v testu ovladatelnosti obdrží bodový zisk “0” bodů a v testu rychlosti penalizaci +15 s za každou ležící tyč.

Hodnocení v testu rychlosti

Každý pád tyče +5 s.